LOMI LOMI NUI Świątynne masaże z Hawajów

LOMI LOMI NUI jest mieszaniną rytuału, tańca i pracy z ciałem, która praktykowana była w świątyniach przez mądrych hawajskich kahunów. LOMI oznacza naciskać, ugniatać i pocierać, lecz również dotykać aksamitnymi łapami zadowolonego kota i określa rodzaj masażu przekazujący owe wspaniałe uczucie, które wyrażane jest również jako pełne rozkoszowania sie, niemowlęce stąpanie domowych kotów. Powtórzenie słowa LOMI wielokrotnie wzmacnia jego znaczenie. NUI oznacza ważny, jedyny w swoim rodzaju, wielki. LOMI LOMI NUI jest więc masażem, który przekazuje jedyne w swoim rodzaju wspaniałe uczucie zadowolenia i błogości. Niniejsza książka jest pierwszą pozycją na świecie, która praktycznie i wyczerpująco przedstawia podstawy masażu LOMI LOMI NUI, jego dokładny przebieg, jak również elementy masażu KAHI LOA . Książka zawiera także wypowiedzi masażystów i ich klientów odnośnie ich doświadczeń z LOMI LOMI NUI oraz KAHI LOA.

Przedmowa

Książka ta opisuje formę masażu, który powstał na Hawajach i pierwotnie praktykowany był przez kahunów w świątyniach. Za masażem LOMI LOMI kryje się filozofia huny, która w szczególnie szczęśliwy i prosty sposób łączy ciało, ducha i duszę. W naszym zachodnim świecie ten sposób myślenia jest podobnie obcy, jak wyrastające z niego zestawienie teorii i praktyki, ludzkiej społeczności i kultury.
W czasie czytania tej książki zrozumiemy, co kryje się pod powyższymi stwierdzeniami. W stosowaniu masażu LOMI LOMI nie istnieje granica między myśleniem i działaniem, teorią i praktyką. LOMI LOMI jednoczy w sobie to, co w zachodnim świecie chcielibyśmy widzieć pod pojęciem bezinteresownej, uzdrawiającej miłości, czyli aloha. Filozofia huny mówi, iż działamy już w tym momencie, gdy myślimy. Myśli i wyobrażenia są formą mocy, którą mamy nad rzeczami i ludźmi. Jednakże powinniśmy wykorzystywać ją w duchu aloha.
Na własnym przykładzie doświadczyliśmy zadziwiającego działania masażu LOMI LOMI NUI. Widzieliśmy również jak u innych osób szybciej i bardziej rozlegle przebiegały procesy uzdrawiania po stosowaniu LOMI LOMI NUI. Wyraźnie można było zauważyć, iż jest to metoda pobudzająca jaźń pacjenta do przywrócenia własnymi siłami równowagi i zdrowia.
Klaus Assmann jest świetnym i zaangażowanym znawcą teorii i praktyki huny oraz LOMI LOMI NUI. Z dobrym skutkiem sprostał trudnemu zadaniu opisania tego, co właściwie można jedynie przeżyć i doświadczyć.
Życzymy sobie, aby niniejsza książka znalazła wielu czytelników, których przyciągają zagadnienia opisane w niej.

Renate i Karl-Heinz Nebe

Prosimy o zrozumienie faktu, iż dla lepszego i bardziej zrozumiałego przedstawienia ćwiczeń używamy jedynie męskiej formy masażysta i pacjent. Oczywiście mamy jednocześnie na myśli także masażystkę i pacjentkę.

Wprowadzenie

W naszym współczesnym, znerwicowanym i chaotycznym świecie, w którym prawdziwa miłość między ludźmi trwa zbyt krótko, masaż staje się bardziej potrzebny, aniżeli kiedykolwiek. Jest on symbolem przychylności i uznania dla innego człowieka. Pojęcie masaż rozumiane jest tutaj w najszerszym tego słowa znaczeniu. Także jako zwyczajny, czuły dotyk matki, która głaszcze swoje dziecko, dotyka jego skóry i okazuje mu w ten widoczny sposób swoją miłość. Do jakiego wieku można to robić? Dopiero co zakochana para głaszcze się wzajemnie. Do jakiego momentu wspólnego życia?
Coraz bardziej zapominamy o tym, iż czuły dotyk jest ważną oznaką przychylności. Ludzie stają się coraz mniej zręczni w dotykaniu. Obawiają się, ponieważ fizyczny dotyk kojarzony jest od razu z seksem. W rzeczywistości jednak dotyk sam w sobie pozbawiony jest jakiegokolwiek zamiaru. O wiele bardziej jest wyrazem bezwarunkowej miłości w jej najczystszej formie.
Inny, bardzo rozpowszechniony problem to fakt, że wielu ludzi dzisiaj tak naprawde nie uznaje i nie ceni swojego ciała.
Ciało człowieka jest prezentem danym przez Boga. Dopóki żyjemy na Ziemi, ciało jest świątynią naszej duszy. Stanowi ono pomost między światem ziemskim, który postrzegamy za pomocą naszych pięciu zmysłów, i boskimi tworami w Uniwersum. Abyśmy mogli kroczyć po tym moście, powinniśmy czule obchodzić się z naszym ciałem. Powinniśmy troszczyć się o nie i poważać je. Tylko w zdrowym i odprężonym ciele możemy dobrze rozwijać ducha i duszę. Tylko w zdrowym organiźmie może objawiać się lekkość i radość. Natomiast chore ciało jest ciężarem, który trzeba obnosić ze sobą jak balast.
Niestety, w dzisiejszych czasach prawie nie ma ludzi nie cierpiących z powodu strachu, napięcia i stresu. Stres sam w sobie nie jest niczym złym, lecz na wskroś naturalnym mechanizmem napędowym, który pozwala nam poruszać się i popycha nas do działania. Jeśli stres będzie systematycznie usuwany, a po nim nastąpi potrzebne odprężenie, wtedy wszystko jest w porządku. Stres staje się problemem dopiero wtedy, gdy trwa on zbyt długo, a po nim nie następuje odprężenie, lub jest zbyt krótkie. Prowadzi to do konkretnych fizycznych następstw. Mięśnie ciągle są obciążone i pozostają naprężone nawet wtedy, gdy ciało właściwie mogłoby odpocząć. Chroniczne naprężenie mięśni może pociągnać za sobą cały szereg fizycznych i psychosomatycznych schorzeń, takich jak np.: zaburzenia wydolności układu krążenia, bóle głowy i kręgosłupa, bezssenność, depresje, nerwice i wiele innych.
Masaż LOMI LOMI NUI w optymalny sposób zapewnia nam podstawowe potrzeby dotyku, poważania naszego ciała i usuwanie naprężeń. W czasie masażu liczy się tylko obecna chwila. Pacjent bardzo szybko może zanurzyć się w teraźniejszość i świadomie postrzegać swoje ciało. Usuwane są przy tym obawy, naprężenia i bóle, które pozostawiają miejsce przybierającemu na sile dobremu samopoczuciu. Jedynym celem tego czułego masażu jest zregenerowanie człowieka, dodadnie mu siły oraz przywrócenie harmonii ze samym sobą i otoczeniem.

Co to jest LOMI LOMI NUI?

Już od bardzo dawna praca z ciałem odgrywała bardzo ważną rolę na Hawajach. Obejmowała ona nie tylko niektóre znane nam jeszcze dzisiaj rodzaje masażu, lecz także dużo różnych duchowych aspektów. Wiele elemenów tej pradawnej pracy z ciałem (Hawajczycy nazywają je KINO MANA) przetrwało do dzisiaj. KINO MANA oznacza szeroko pojętą pracę z ciałem, także pod względem duchowym.
Nie dziwi więc nas fakt, iż masaż LOMI LOMI NUI pierwotnie praktykowany był w świątyniach przez kahunów. Słowo kahuna oznacza mistrza w jakiejś dziedzinie. W tym przypadku jest to mistrz masażu, który określany jest mianem KAHUNA LAPA´AU.
Masaż LOMI LOMI NUI połączony był ze świętym tańcem, który wykonywany był wokół kamiennego ołtarza, i dlatego też nosił również miano masażu tańca świątynnego. W ceremoni tej ważną rolę odgrywało otoczenie. LOMI LOMI było też rytuałem przejścia. Służyło ono oczyszczeniu i było równocześnie świętem, które miało przygotować pewne ważne nowe przedsięwzięcie w życiu danego człowieka. Tradycyjnie przyprowadzano do świątyni dojrzewających płciowo młodych mężczyzn. Kahuni masowali ich tam godzinami lub całymi dniami celem usunięcia naprężeń, które w tym wieku występują szczególnie często. Również ludzie, którzy mieli przejąć szczególne zadanie w swojej społeczności, byli masowani aby naładować ich ciało i ducha energią. Masażom tym towarzyszyły wielogłosowe uzdrawiające pieśni.
Przed kilku laty niektórzy kahuni zdecydowali się na odsłonięcie tajemnicy swojej tysiącletniej wiedzy. Najpierw nauczali LOMI LOMI NUI w USA, skąd pózniej techniki te przekazywane były dalej.
KAHUNI LAPA´AU są mądrymi, doświadczonymi mężczyznami i kobietami, którzy nie stosują jedynej prawdziwej techniki masażu, natomiast pracują w bardzo różny sposób, odpowiednio do rodzinnej tradycji. Posługują się różnymi środkami, takimi jak zioła, kąpiele parowe i oleje, wymawiają modlitwy i mentalnie łączą się ze swoimi przodkami oraz elementami przyrody. Pomimo, iż masaże przeprowadzane są w bardzo różny sposób, posiadają jednak wspólne cechy: radość z wykonywanego zajęcia, miłujące uznanie dla pacjenta, głęboki związek ze wszystki żyjącymi istotami i całym otaczającym światem. Masażysta traktuje całe Uniwersum jako jedność i siebie samego jako jego część. Dlatego też może on połączyć się z uniwersalnymi siłami i pracować przy ich pomocy. Podobnie jak wschodni filozofowie, Hawajczycy sądzą, że całe Uniwersum przenika energia, nazywana przez nich MANA, którą można wykorzystywać dla swoich potrzeb. Hawajczycy (podobnie jak inne ludy pierwotne) traktują materię przede wszystkim jako połączenie z życiem.
LOMI jest hawajskim słowem określającym masaż. Oznacza ono naciskać, ugniatać, pocierać, jak również pracować nad wnętrzem i zewnętrzną stroną, ale także dotykanie miękką łapą zadowolonego kota. Wyobrażenie to najlepiej opisuje skutek działania tego, co rozwinęło sie i zachowało przez tysiąclecia. Czy znacie miłe stąpanie naszych domowych kotów, które ocierają się ze zmysłowo zamkniętymi oczami z równoczesnym przypominaniem sobie o rozkosznym bezpieczeństwie matczynego brzucha? Jeśli tak, wtedy z pewnością wiecie, że sam widok tego kociego rytuału przekazuje uczucie całkowitej błogości. To samo dotyczy sedna masażu LOMI LOMI NUI.
Jeżeli w języku hawajskim podwoimy słowo, np. LOMI LOMI, wtedy jego znaczenie wielokrotnie zwiększa się. Podwojenie słowa LOMI podkreśla więc intensywność i jakość masażu. NUI oznacza ważny, jedyny w swoim rodzaju, duży. LOMI LOMI NUI oznacza więc masaż dający jedyne w swoim rodzaju uczucie błogości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Masaż LOMI LOMI NUI bazuje na naturalnych zabiegach przeprowadzanych z ludzkim organizmem. Jest on wyrazem hawajskiego powiązania z przyrodą i zawiera wiele elementów pochodzących z niej, którymi zawsze posługiwali się i posługują mądrzy kahuni. Dlatego kształcenie masażysty LOMI LOMI NUI zawsze zawiera elementy pracy w otoczeniu natury i z nią: doświadczanie i odczuwanie żywiołu wody, ziemi, powietrza i ognia (również w nocy), odczuwanie drzew, krzaków, kwiatów i minerałów, życie ze światem zwierząt i z ludźmi.
Na Hawajach w pełni można odczuć poznanie, iż Bóg śpi w minerałach, marzy w roślinach, żyje w zwierzętach i urzeczywistnia się w ludziach. Hawajczycy dumni są z możliwości życia na swoich wyspach. Nie odstraszają ich nawet takie kataklizmy jak powodzie i huragany. Mówią oni, iż jest to cena płacona za życie w raju. Każde zniszczenia wyrządzone przez naturę traktują jako wyzwanie do zaczęcia od nowa.
Hawajczyk duży nacisk kładzie na to, aby być wolnym od obciążających energii, ponieważ znajduje się wtedy w stanie wewnętrznej harmonii i spokoju. Stan taki pozwala mu na swobodny przepływ jego własnych energii i promieniowanie naturalną radością życia. Pomaga mu przy tym taniec hula, pieśni, masaże i ho´oponopono. To ostatnie słowo można przetłumaczyć jako korygowanie. Ho´oponopono jest mentalnym oczyszczeniem za pomocą medytacji, w której chodzi o oczyszczanie różnego rodzaju stosunków. Do tego procesu można włączyć przedmioty, wzorce myślowe, uczucia, konflikty, zwierzęta i ludzi. W LOMI LOMI NUI ważną rolę odgrywa również taniec, śpiew, masaż i ho´oponopono.
LOMI LOMI NUI jest całościowym masażem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jego celem jest nie tylko rozluźnienie naprężonych mięśni, lecz praca nad całym człowiekiem za pośrednictwem usuwania naprężeń lub blokad w jego wnętrzu. LOMI LOMI NUI w naturalny i łagodny sposób leczy psychikę pacjenta. Zabieg LOMI LOMI NUI jest ucztą dla zmysłów. Wewnętrzne spojrzenie na od dawna pielęgnowane życzenie, wsłuchiwanie się w ujmujące dźwięki, odczuwanie tropikalnego ciepła i ciągle powracający, rozległy dotyk określonych części ciała. Wszystko te elementy przyczyniają się do tego, że pacjent szybko całkowicie oddaje się masażowi. W tym uwolnionym stanie powraca pierwotne postrzeganie, które leży już poza wyobraźnią wielu ludzi. Nasze wyobrażenie o możliwych i niemożliwych rzeczach nierzadko zagradza nam drogę do szczęścia. Należy przełamać te bariery.
Ciało i duch tworzą nierozdzielną całość. Również na Hawajach istnieje powiedzenie: Jak wewnątrz, tak i na zewnątrz. W związku z tym ważnym zadaniem LOMI LOMI NUI jest ponowne połączenie pacjenta z mądrością jego własnego ciała i przekazanie mu nowej świadomości tego ciała. Nie wystarczy wiedzieć o uzdrawiających właściwościach masażu. Ciało jako odzwierciedlenie Boga powinno mieć okazję uświadomienia sobie tego faktu. Zwrot ku dobru może zajść tylko wtedy, gdy zachodzi na wszystkich poziomach.

Tlumaczenie z języka niemieckiego: Marius Cecula
Tytuł oryginału: LOMI LOMI NUI. Die Tempelmassage aus Hawaii. ISBN 3-591-08412-3
Wydawca: Aurum Verlag GmbH, Braunschweig, Niemcy
147 stron, 10 czarno-białych rysunków

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top